NOTICE Bilgilendirme : Bu konu 1554 gün önce başlatıldı . bu konu ile ilgili son cevap yazılmış olabilir. Mesaj yazmadan önce yeni bir konu başlatmayı düşünün...
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Arama motoru taktikleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Arama motoru taktikleri

 1. #1
  YaRGuCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kullanıcı
  Üye Başlığı
  vBa Üye
  Üyelik tarihi
  19.Aralık.2010
  Yaş
  28
  Mesajlar
  34
  Alınan Beğeniler
  17
  Beğeniler
  11
  Tecrübe Puanı
  0

  Yildiz Arama motoru taktikleri

  ARAMA MOTORU TAKTİKLERİ

  Konuya girmeden önce bir kaç ön sorular ile giriş yapalım:


  • Arama motoru gösterim listesi sıralamanız konusunda neden endişelenesiniz ki?
  • Bu konuyu da nasıl olsa web tasarımcısı halleder diye mi düşünmelisiniz?
  • Yoksa bu konuyla bizzat kendiniz mi ilgilenmelisiniz?  Bu soruların cevabı web siteleri için çok önemlidir.Herkesin arama motorlarından ve arama motoru gösterim sıralamalarından bahsettiğini duyarsınız.
  • Peki ama nedir bu arama motorlarını çok önemli kılan sır?

  Çok basit olarak cevap şudur; Eğer siteniz bir aramanın ilk on sonucu arasında yer alarak gösteriliyorsa, insanların size ulaşma ve sizi bulma şansları önemli ölçüde artmaktadır.
  Burada yatan fikir aslında basittir. Birisi benim web sitemle ilgili bir anahtar sözcük ile arama yaptığında, benim sitemin diğerlerinin hepsinden daha önce gösterilmesini isterim.
  Örneğin; böyle bir arama sonucunda bulunan siteler arasında 1000. sırada olmakla ilk 10 içinde olmak arasında çok büyük bir fark vardır. Arayan kişinin bırakın 1000. siteye bakması, 100. siteye bakması bile çok az bir ihtimaldir. Arama sonucunda ulaşılmak için; ilk 10 veya ilk 30 arasında olmak çok önemlidir.Arama motoru listelemelerinde ilk 10 veya ilk 30 sıralamasında olmak...
  Örneğin Ankara’nın en işlek yeri olan Kızılay semtinde bir mağaza açmak gibidir. Hemen hemen her arayan sizi görmektedir. 1000. sırada olmak Ankara’nın en tenha köylerinden birinde küçük bir dükkan açmakla hemen hemen aynı şeydir. Şüphesiz köyde açtığınız dükkandan sizden başka kimsenin haberi olmayacaktır.Arama motorlarında üst sıralarda olmak size yalnızca ziyaretçi trafiği sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda “hedef kitle”nin sizi ziyaret etmesini sağlamaktadır.Şimdi, arama motorlarıyla ilgili bilgileri vermeye başlamadan önce aşağıda verilen üç farklı soru üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum;

  • Arama motorları hedef kitleye ulaşmak için harika bir yol mudur?
  • Arama motorlarında sıralamaya girmek çok zor, hatta imkansız bir iş midir?
  • Arama motorları konusu biraz zahmetli bir iştir. Dolayısı ile hedef kiteleye ulaşmak için daha başka yollar mı denenmelidir?

  Burada verilen hiçbir çözümün %100 çözüm olmadığını baştan anlamalısınız. Asla her zaman her arama motorunda ilk sırada olamazsınız. Tüm yapabileceğiniz, başlangıçta işe yarayan teknikleri kullanmak ve neyin işe yaradığını keşfettikçe bunları değiştirmektir.

  Hangi Teknikler Önemli?

  Konuya tam olarak girmeden önce, bu konuyu ve Internet deneyiminizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bazı yararlı tanımların izah edilmesine ihtiyaç vardır:

  Arama Motoru

  Web sayfalarını içeriğe göre sıralayarak gösteren bir sitedir. Her motor farklı şekilde çalışmaktadır. Arama sonuçları için meta etiketler, sayfa içeriği, sayfa başlığı ya da bunların farklı kombinasyonlarını esas alınabilmektedir. Arama motorları, içeriklerini “örümcek” (aşağıda tanımlanmıştır) programlar vasıtasıyla elde etmektedirler. Bazı popüler arama motorları Google,Alta Vista, Excite ve Lycos’tur. Google, Türkçe anahtar sözcük aramaları için en iyisi ve en idealidir.

  Rehber Siteler

  Web sayfalarını birileri tarafından gönderilen girdileri esas alarak kategorize eden bir sitedir. Bunun iyi bir örneği Yahoo’dur. Bu durumda, gerçek web içeriğine asla erişilmez.Bir kimse bir anahtar
  sözcüğü aradığında, bu arama karşılığında belli bir sitenin ismini ve açıklamasını içeren bir siteler veri tabanına referans verilir. Yine, bu site de başlık ve isimle kategorize edilir. Açıklamalar ise yine dışarıdan birisi tarafından gönderilir.

  Arama Motoru Örümceği

  Web içeriğini göstermek için arama motoru tarafından kullanılan bir programdır.Örümceklerin hepsi farklı şekilde çalışır, fakat tümü bir sayfayla ilgili belli bilgileri yakalar. Bazıları örneğin başlığı (title)ve içeriğin ilk 500 karakterini yakalar. Bazıları başlığı ve “açıklama” (description) Meta Etiketini yakalar. Bazıları yalnızca “anahtar sözcük” meta etiketlerini arar. Bazıları ise tüm bu yöntemlerin farklı bir kombinasyonunu kullanır.

  Ziyaretçi Vurgusu

  Bir belgeye bir web sitesinden her ulaşımı gösteren bir bilgidir. Eğer birisi size sitelerinde günde 1,000 ziyaretçi vurgusu aldıklarını söylerse, bu çok önemli değildir.
  Örneğin, eğer sayfalarında 20 görüntü varsa, sayfalarına her erişildiğinde bu 21 ziyaretçi vurgusu oluşturur (her görüntü için bir ve HTML belgesi için de bir olmak üzere). Bu bilgiyi nasıl elde ettiklerini onlara sorduğunuzda, bu ifadeyle neyi kastettiklerine dair daha iyi bir fikir edinirsiniz. Bu bilgi bizim amaçlarımız için genellikle işe yaramaz. Belli bir grafiğin kaç defa kullanıldığı çoğunlukla önemli değildir.

  Tekil Kullanıcı Ziyareti

  Tek bir kullanıcının bir siteye her bağlanışıdır. Sitenin tüm sayfalarına bakabilir, fakat yine de bu yalnızca tek bir kullanıcı ziyaretidir. Bu bizim için önemli bir bilgidir.

  Sayfa Görüntüleme

  Bir görüntüleyicinin belli bir sayfaya her bakışıdır. Bu bilgi ziyaretçi vurgusundan daha anlamlıdır.

  Erişim Kayıtları (Sunucu Kayıtları)

  Çoğu web sunucusu erişim kayıtları tutar. Bu kayıtlar, hangi sayfaların kaç defa görüntülendiğine, hangi sayfanın web kullanıcısını sizin sayfanıza yönlendirdiğine,kullanıcıların ne zaman geldiklerine ve varsa, hangi hatalarla karşılaşıldığına ilişkin bilgiler içerir. ISS’nizden (Internet Servis Sağlayıcısı) bu bilgileri sizin siteniz için hazırlamasını mutlaka isteyiniz. Çoğu kaliteli web ev sahipliği (web hosting) servisleri bir şekilde istatistiksel analizlerin tutulmasını sağlamaktadır.

  ANALİTİK YAKLAŞIM


  Özellikle web sayfalarını sıralamak için belli bir arama motorunun kullandığı algoritmanın ne olduğunu anlamanız ve bilmeniz işin en önemli püf noktasıdır. Arama motorları görevlerini yaparken bir dizi kurallar ya da komutlar dizisine göre hareket etmektedir. Takip edilen bu bir dizi kurallar ya da komutlar dizisine arama motorlarının “algoritma”sı denmektedir.
  Örneğin herhangi bir arama motoru web sayfalarını sıralama işleminde şöyle bir kuralı kullanıyor olabilir:
  Sayfaları “başlık” etiketinde bulunan anahtar sözcüklerin sayfanın içinde geçen diğer kelime sayısına oranına göre sıralayın. En iyisi %2 - %3’tür.
  Bunun anlamı şudur;
  Örneğin sayfanızın başlık etiketinde “emlak” kelimesinin var olduğunu kabul edelim. Bu durumda arama motoru “emlak” kelimesinin web sayfanızda kaç kere kullanıldığını sayacaktır. Daha sonra bu sayıyı sayfa içindeki tüm kelime sayısına bölerek bir oran bulacaktır. Bu oran % 2 ise sayfanız arama motoru tarafından en üst sırada gösterilecektir.Bu örnek algoritmayı bilmeyen bir kişi, sayfasında “ilgili kelimeyi ne kadar çok kullanırsam o kadar iyi olur” diye düşünerek bu oranın % 30’a çıkmasına sebep olmuş olabilir. Böyle bir web sayfasının, yukarıda belirtilen örnek algoritmaya sahip bir arama motorunun karşısında, en üst sıralamalarda olması şansı hiç yoktur.


  • Peki, her arama motorunun algoritması aynı mıdır?  Yukarıda verilen örnek algoritma çok abartılı bir basitleştirmedir. Ancak kullanılan mantıklar bu türdendir. Karşılaşılan en büyük sorunlar ise şunlardır:

  • Arama motorlarının algoritmaları birbirleriyle aynı değildir ve arama motorları web sayfalarınızı aynı şekilde sıralamaz.
  • Arama motorlarının algoritmaları da kendi içinde değişkendir.
  • Aynı arama motoru bu ay veya bugün içinde kullandığı bir algoritmayı yarın veya gelecek ay değiştirebilir.
  • Hatta her gün farklı bir algoritmayı kullanıyor dahi olabilir.
  • Arama motorları algoritmalarının ne olduğunu ve ne zaman hangi algoritmayı kullandıklarını yayınlamazlar.


  İşin püf noktası belli bir arama motorunun herhangi bir zamanda hangi algoritmayı kullandığının bulunmasıdır. Bunu yapmak zor çalışmalar ve saatlerce süren analizler gerektirir.Bu süreç genellikle, belli aramaların sonuçlarına bakıp amaçlanan anahtar sözcüğün ağırlığının ve konumunun ne olduğunun incelenmesini ve analiz edilmesini içermektedir.
  Örneğin arama motorunun üst sıralarda listelediği mevcut sayfaların bilgisayara indirilmesi, geçersiz sayfaların atılması (bazı sayfalar motoru onları listeye aldığından sonra değişmiş olabilir ve analiz için geçersizdir), belli anahtar sözcük örneklerinin sayılması ve yerlerinin not alınması çok uzun zaman alır.Neyse ki, bu süreci kısaltacak “Anahtar Sözcük Yoğunluk Analizcisi (Keyword Density Analyzer)” adı verilen programlar vardır. Bu tip yazılımlara ulaşmak içinGoogle arama motoruna gidip tırnak içinde “keyword density analyzer” ifadesini aramanız yeterlidir.Yüksek bir sıralamaya yerleşmek için mutlaka “Anahtar Sözcük Yoğunluk Analizcisi” gibi bir programı kullanarak sonuçları analiz etmek zorunda değilsiniz. Ancak sonuç sadece bir şanstan ibarettir. Tutarlı ve sistematik sonuçlar elde etmek için gidilecek tek doğru yol analizdir.

  ANAHTAR KELİMELERİN SEÇİLMESİ

  Arama motorları yönetimindeki bir sonraki adım anahtar sözcük seçimidir. Anahtar sözcükler hem konuyla ilgili olmalı hem de çok sık kullanılmalıdır.İlgili derken şunu kastediyorum; Eğer“restoranlar”la ilgili bir web siteniz varsa ve web siteniz Google’da “bilgisayar” kelimesiyle yapılan bir aramada ilk sırada gösteriliyorsa,bundan başta belki biraz ziyaretçi kazanabilirsiniz.Çünkü insanlar sitenizin önce “bilgisayar” ile ilgili olduğunu düşünerek web sitenizi ziyaret ederler. Ancak sitenize geldiklerinde sitenizin bilgisayarla ilgili olmadığını ve restoranlarla ilgili bir site olduğunu anlayarak çekip giderler. Sitenize bu tip ilgisiz insanların önce gelip, sonra da çekip gitmesine rağmen web sitenizin sayacı yüksek bir rakam gösterebilir.


  • Peki sizce bu sayacın gösterdiği sayının yüksekliği önemli midir?  Kesinlikle HAYIR. Bu tip ziyaretlerin hiçbiri sizin işinize yaramayacaktır.“Bilgisayar” kelimesi aslında çok sık olarak aranır. Ancak restoranlarla ilgisi tartışılır.Bir ürün satmaya ya da belli ilgi gruplarını sitenize çekmeye çalışıyor olabilirsiniz. Zaten hedef de bu şekilde olmalıdır. Restoran işinde olan bir sitenin “bilgisayar” kelimesini arayan kişileri web sayfasına çekmesinin hiçbir manası yoktur. Eğer restoran işindeyseniz ve yiyecek servisi yapıyorsanız, bu ziyaretçilerden herhangi birisinin o anda ürünlerinizle ilgileneceğinden gerçekten şüphe ederim.Eğer yalnızca ziyaret olsun diye ziyaret istiyorsanız (örneğin, sitenizde reklam görüntüleri satmayı amaçlıyor olabilirsiniz), bu ziyaretçi vurgularının nereden geldiği fark etmez diye düşünüyor olabilirsiniz. Eğer amacınız sadece ziyaret trafiğinizi artırmaksa, o zaman kitabın “Hangi Anahtar Sözcükler Önemli” başlıklı bölümüne bakınız. Yine de, sitenizle ilgili olmayan anahtar sözcükler için trafik yaratmaya çalışmak genellikle kabul edilemez.Yakalanmanız halinde arama motorlarının sitenize ambargo koymaları riski bir yana, bu kesinlikle “uygunsuz” bir durumdur. Arama motorları insanların aradıkları şeyleri bulmalarına yardımcı olmak için vardır. Eğer insanlar arama motorlarının bu niteliğini bozmaya çalışırsa, bu deneyim herkes için bir kabus olur.Eğer web sitenizle ilgili ziyaretler istiyorsanız (ki umarım öyledir), anahtar kelime seçiminde çok dikkatli olmanız gerekir. İlgili ziyaretler satış için ve tekrarlı ziyaretler için daha fazla şans demektir.Bu bölümde size ilgili anahtar sözcüklerin nasıl seçileceğini göstermeye çalışacağım.İlerideki bölümlerde de bu kelimelerin nasıl uygulanacağını anlatmaya çalışacağım. Bu şu anda size bir anlam ifade etmeyebilir, fakat daha sonra ilerledikçe konular daha açık ve anlaşılır bir hale gelecektir.
  Örneğin “diyetler” ve “diyet ürünleri” ile ilgili bir siteyi ele alalım. Site sahibi avantaj sağlama düşüncesiyle oluşturduğu anahtar sözcük listesini “diyet” ya da “diyetler” teriminin 100 kere tekrarlanması şeklinde oluşturabilir.


  • Peki bu mantıklı mıdır?  Aslında böyle bir yaklaşımda birkaç hata birden yapılmaktadır ve ayrıca anahtar kelimeler gücünün tüm avantajları kullanılmamaktadır. (Fazla tekrarın çoğu arama motoru tarafından“spam”a eşdeğer bir davranış olarak kabul edildiğini söylemeye bile gerek yok.)

  İşte böyle bir site sahibinin ihmal ettiği bazı kurallar:


  İngilizce İçerikler İçin Çoğul Kullanmalısınız Eğer anahtar sözcüklerinizi çoğul hale getirirseniz, hem tekil hem de çoğul sözcüğü arayanlar sizin sitenizi bulacaktır. Bu durumda site sahibinin anahtar kelime olarak sadece İngilizce “diets” yazması yeterlidir.Türkçe İçerikler İçin Hem Tekil Hem De Çoğul Haller Kullanmalısınız Eğer Türkçe sözcüklerinizi çoğul hale getirirseniz, tekil sözcükleri arayanlar sitenizi bulamazlar. Türkçe içeriklerde anahtar sözcükler olarak hem “diyet”, hem de “diyetler” yazılmalıdır.Sözcükleri Çeşitlendirmelisiniz Tek bir sözcük sitenize sadece birkaç kişiyi getirecektir. Herkesin sizin gibi düşünmediğini gözden kaçırmamalısınız. Diyetle ilgili olan sitenizi veya ürününüzü bulmasını istediğiniz bir kişi gibi düşünmeye çalışın.
  Örneğin diyetle ilgili olan bu örnekte “zayıflama”, “aşırı kilolar”, “şişmanlık”, “rejim”, “fitness”, “sport centers”, “spor merkezleri”, “güzellik”, vb. gibi sözcükler kullanabilirsiniz.Aşırı Tekrardan Kaçınmalısınız. Bazı arama motorları sözcükleri çok fazla tekrarlayan siteleri elemeye başlamaktadır. Ben sözcükleri yaklaşık 2 veya 5 defa tekrarlayıp orada bırakırım. Çoğu site şu anda bunu kabul etmektedir. Ayrıca arama motorlarının sözcüklerle ilgili politika değişikliklerini de takip etmelisiniz.Değişen Biçimler Kullanmalısınız Herkes burada gördüğünüz biçimde “diyetler” kelimesini doğru olarak yazmayacaktır.Doğru ya da yanlış, “diet”, “diyyet”, “rejim” ya da “recim” yazacak bir çok kişi vardır.Size aptalca görünebilir, fakat başkası için bu kelimeler çok anlamlı olabilir.


  Eğer “Zeka Testleri” öneriyorsanız ne olacak?


  Hem “I.Q. Testleri” hem de “IQ Testleri” kullanacak kadar akıllı davranmalısınız.Güçlü Kombinasyonlar Kullanmalısınız Bu bir bakıma tasarrufla ilgilidir. Bazı siteler bir anahtar sözcük listesinin(meta etiketlerde) yalnızca ilk 250 karakteri civarına bakarlar. Yeri daha etkin kullanmak için iki kombinasyonu birleştirebilirsiniz.
  Örneğin, eğer söz konusu site sağlık ürünleri de sunuyorsa, bunu da listesine dahil etmesi gerekir. “Diyet ürünleri” ve “sağlık ürünleri” yazmak yerine, bu ikisini birleştirip yalnızca “sağlık ve diyet ürünleri” diyebilirler. Bu şekilde, her iki anahtar sözcük kombinasyonunu arayan kişiler daha az yer kullanarak sayfayı açabilirler. Bu, başka anahtar sözcükler için de biraz daha yer kazanmak demektir.

  Sözcük Grupları Kullanmalısınız

  Kısa süre önce büyük arama motorlarından birisi tarafından yapılan bir araştırmada,yapılan tüm aramaların %70’den fazlasında tek sözcük yerine sözcük grupları kullanıldığı ortaya çıkmıştır.Sayfa Başına Dört Anahtar Sözcük ya da Sözcük Grubundan Fazlasını Amaçlamayın Eğer daha fazlasını amaçlamaya kalkarsanız, sayfanız söz konusu tüm sözcüklerle ilgisini kaybedecektir. Her arama motoru sayfanızın yalnızca belli bir bölümüne bakar. Bu yeri boşa harcamayın! Sitenizde ne kadar çok sayfa varsa, o kadar çok anahtar sözcük amaçlayabilirsiniz…Şimdi biraz zaman ayırıp, sitenizle ilgili anahtar sözcükleri yazın. Bir liste oluşturduktan sonra kendinize şu soruyu sorun:


  • “Benim sitemden yararlanacak bir kişi neyi nasıl arayacaktır?”  Sonra sonuçları ekleyin.Listenizi arkadaşlarınıza ve meslektaşlarınıza gösterin. Ekleyecek bir şeyleri olup olmadığını sorun.İnsanlara listenizi göstermeden sorunuzu sorarak ilginç bir test yapılabilirsiniz.Olabildiğince fazla kişiye sorun. Listeleri karşılaştırın. En fazla çıkan sözcük grupları ya da sözcükler, büyük ihtimalle arama motorlarındaki en “sık kullanılan” sözcükler olacaktır.
  Belirtilen çalışmayı yapan bir emlakçının kendi sitesiyle ilgili hazırladığı anahtar kelimelerin listesi aşağıda örnek olarak verilmiştir;
  Bir Emlakçı Sitesi İçin Seçilmiş Anahtar Sözcükler: satılık, satılıklar, kiralık, kiralıklar, emlak, emlaklar, ev, evler, konut, konutlar, apartman,apartmanlar, boş, bina, binalar, işyeri, işyerleri, depo, depolar, fabrika, fabrikalar, arsa,arsalar, gayrimenkul, gayrimenkuller, tarla, tarlalar, imarlı, imarsız, tapu, işleri, vergi,vergisi, vergileri, emlakçı, emlakçılar, emekli, emeklilik, dinlenme yeri, tatil, yatırım,yatırımlar, göl, kenarı, çamlık, orman, ağaçlık, yeşillik, kamp, yeri, su, elektrik, doğal gaz, manzaralı, müstakil, dubleks, dublex,müstakil, kooperatif, müteahit, mütahit,müteahitler, mütahitler, müşterek, yarı, yarıya, sahibi, sahibinden, değerli, kıymetli, açık,geniş, lüks, lüx, balık, avlama, avcılık, temiz, hava, vadi, otoban, maden, şelale, yeraltı suyu, kaynak, mermer, granit, fayans, jakuzi, jakuzili, garaj, kapalı, garajlı, açık,güvenlik, site, siteler.

  META ETİKETLER

  Bir önceki bölümde oluşturduğunuz anahtar kelimeler listesinin ilk kullanımı “Meta Etiketler” kanalıyla işin içine girmektedir.Meta Etiketler arama motorlarının yönetilmesini sağlayan en önemli temellerden birisidir.Bazı arama motorları Meta Etiketleri web içeriğinin indeksini oluşturmak için kullanmakta ve bu bölüme sayfanın gerçek içeriğinden daha fazla ağırlık vermektedir.
  Örneğin, eğer sayfanızdaki metinin ilk satırında “Bireysel Gelişim” yazarken, “açıklama” Meta Etiketinde “E-Kitap Merkezi” kullanılmakta ise, bazı arama motorları bu sayfanın daha çok “E-Kitap Merkezi” ile ilgili olduğunu, bir “Bireysel Gelişim” sayfası olmadığını düşünürler.

  Başlıca Meta Etiketler:

  Arama motorlarının tanıdığı başlıca iki Meta Etiket vardır. Bunlar “description” (açıklama) ve “keywords” (anahtar kelimeler) meta etiketleridir. Bu etiketler html belgenizin “head”bölümüne yerleştirilmelidir. Yani <head> ile </head> ifadeleri arasında yer almaları gerekir. Eğer HTML dilini anlamıyorsanız, bundan dolayı korkuya kapılmayın. Yalnızca <head> ile </head>arasındaki bu satırları kesip yapıştırın sorun olmayacaktır.


  Etiketler şöyle görünmelidir:
  Kod:

  [Kodeleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tiklayın...]


  İş bu kadar basittir. Unutmayın, bazı arama motorları “title”, “description”, “keyword”, ve sayfanızın içerik metni arasında uyum ararlar. Bu nedenle, her alanda aynı anahtar sözcükleri kullanmaya çalışmalısınız. Yani, eğer anahtar sözcük listeniz “bireysel gelişim” ifadesini içeriyorsa, bu anahtar sözcüğü yalnızca “keywords” meta etiketinde değil, aynı zamanda“description”, “title” ve içerik metninde de kullanmanız gerekir.Yine de unutmayın, her arama motoru farklıdır. Bazı arama motorları yalnızca içerik metninin ilk satırlarını kullanır. Yani, bir html belgesinde <body> etiketinden sonra gelen içeriği kullanır.Bazıları ise bunun farklı bir kombinasyonunu kullanır ve sayfanızı tutarlılık açısından değerlendirir. Yani, eğer aynı anahtar kelime hem“başlık” (title) etiketinizde, hem gövde metninizin ilk satırlarında, hem “açıklama” (description) meta etiketinde, hem de “anahtar kelimeler” (keywords) meta etiketinde varsa, bir aramada sayfanıza daha fazla ağırlık verilecektir. Unutmayın ki, bu kural yalnızca bazı arama motorları için geçerlidir. Her arama motoru diğerinden farklıdır.
  Örneğin “bireysel gelişim” ifadesinin her bölümde bu şekilde yer almasını sağlayan bir uygulama aşağıda gösterilmiştir (sayfanın bir HTML metni olduğunu göstermek için en
  başa ve en sona <HTML> ve </HTML> ifadeleri ilave edilmiştir.)

  Kod:

  [Kodeleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tiklayın...]
  Aramaların sonuçları üzerinde çalışarak her arama motorunun nasıl çalıştığını öğrenmeye çalışmalısınız. Taktiklerinizi her defasında değiştirerek sayfanızın arama motoru sıralamasında nereye geldiğini incelemelisiniz (Bu konuyla ilgili olarak ayrıcai “İlerlemenizin Takibi” bölümünü de inceleyiniz).

  İsterseniz bu bölümde anlatılan meta etiketleri bir örnek üzerinde toparlayalım. Bu amaç için Ankara’da bulunan hayali bir emlak şirketinin web sitesi için hazırlanmış meta etiketler aşağıda verilmiştir;

  Kod:

  [Kodeleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tiklayın...]
  GİZLİ GİRDİLER

  Seçtiğiniz bir anahtar kelimenin sayfanın hemen başlangıcındaki görünen metnin içine yerleştirilmesi şüphesiz zordur. Bu sayfa içeriğinin arama motoruna uygun olarak yeniden düzenlenerek yazılmasını gerektiren bir iştir. Web sayfanızın ilk bölümüne tüm anahtar sözcüklerinizi aptalca görünmeden dahil etmenin zor olacağını muhtemelen şu anda anlamışsınızdır. Özellikle de sayfanızın üstünde grafik veya akışa uygun farklı bir giriş kullanıyorsanız işiniz daha da zordur.Sayfalarının en üst tarafında anahtar sözcüklerini sıralayarak daha sonra içerik metnini yazan pek çok site vardır. Şüphesiz bu hiç de estetik olan bir durum değildir. Bunu estetik bir şekilde yapmanız çok zor olacaktır. Bunun için çok sayıda yöntem vardır, fakat web kullanıcısı tarafından farkedilmeyen “hidden input” (gizli girdi) etiketidir.Bu etiketin web sayfası gövde bölümü içine (yani, <body> ile </body> arasına) girmesi ve aşağıdaki şekilde görünmesi gerekir: <input type=”hidden” value=”anahtar sözcük listeniz buraya gelir”> Bazı arama motorları bu ifadeyi tanırlar, bazıları ise tanımazlar. Hangilerinin tanıyıp hangilerinin tanımadığını incelemeniz gerekir. Bu tekniğin güzel tarafı, web kullanıcısı tarafından tamamen görünmez olmasıdır. İlginç olan şudur; “gizli girdi” etiketini tanıyan arama motorları bu bilgileri aynen belgenizdeki normal metin gibi değerlendirmektedir.Bu “gizli girdi” etiketi <body> etiketinden hemen sonra, diğer içerik metininden ise hemen önce yer almalıdır. Bazı arama motorları bir belgedeki yaklaşık olarak ilk 1,500 veya 2,000 karaktere bakarlar, bu yüzden herhangi bir grafik etiketinden önce bunu koymalısınız.Bunun yanında bazı arama motorları anahtar sözcükleri sakladığınız için sitenizi cezalandırırlar! Yerinizde olsam bu tekniği tüm sayfalarda kullanmazdım. Bunu önce bir veya iki sayfada deneyip sonuçları kontrol ederek ihtiyatlı olmalısınız. Eğer işe yaramıyorsa, kesinlikle kullanmayın. Unutmayın, arama motorlarının kuralları statik değil dinamiktir, her zaman değişebilirler.Neyin işe yaradığını bilmenin tek yolu denemektir. Eğer işe yarayan bir formül bulursanız, onu gönül rahatlığıyla yeniden kullanabilirsiniz.

  GİZLİ ANAHTAR KELİMELER

  Bazı arama motorlarının <input type=”hidden”> alanındaki “gizli girdi” verilerini tanımadıklarını, hatta cezalandırdıklarını bildiğimize göre karşımızda ciddi bir sorun vardır. Amacım hem sayfamın görünüşünü değiştirmek, hem de arama motorlarının sayfamın ilk satırlarında istediğim anahtar kelimeleri bulmasını sağlamaksa ne yapmalıyım? Böyle bir amaç için “gizli anahtar kelimeler” tekniği iyi bir çözüm sağlamaktadır. Bu taktik de bazı arama motorları tarafından internet ahlaksızlığı olarak değerlendirilerek cezalandırılmaktadır.Bu tekniğin özü şudur; eğer metin için kullanılan renk arka fonun rengiyle aynı seçilirse bu metin web kullanıcısı tarafından görülmeyecektir. Sayfanın en üst kısmına arka fon rengiyle yazılmış anahtar kelimeler kullanıcı tarafından görülmeyecektir ama, bu metin arama motoru tarafından okunarak indekslemede kendine düşen görevi yapacaktır.Özet olarak bu tür gizli anahtar sözcükler yer kaplarlar. Ayrıca web kullanıcısı tarafından görülmezler. Ancak, arama motorları tarafından görülür ve farkedilirler.
  Örneğin, belli bir sayfanın arka planı sarı olsun.
  Bu, aşağıdaki etiketle belirtilir: <body bgcolor=“FFFF00”> Bu durumda kullandığınız gizli anahtar sözcüklerin metninin de aynı renkte olmasını sağlamanız gerekir. Bunu yazı tipi etiketiyle rengi değiştirerek yapabilirsiniz: <font color=“FFFF00” size =“1”> gizli anahtar kelimeler buraya girer</font> Her alandaki gizli görünen “FFFF00”, renk için altı basamaklı bir değerdir. Korkmayın,bu gerçekten basittir. Bu durumda “FFFF00”, sarı rengi temsil etmektedir. Diğer renklerin kodlarını öğrenmek için herhangi bir iyi arama motorunda “altı basamaklı renk” için bir arama yapın; çeşitli farklı renklerin kodlarını gösteren iyi referanslar bulabilirsiniz.

  Aşağıda bazı temel renkler verilmiştir:

  Kod:

  [Kodeleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tiklayın...]
  Unutmayın, “gizli girdi” metin alanının aksine, buradaki metin hala sayfanızda yer tutar.Yukarıdaki örnekte size=“1” ifadesini kullandığımızı fark edeceksiniz. Bu, metinin mümkün olan en küçük boyutta yazılmasını belirtmektedir. Bu şekilde sayfa düzenini fazla etkilemeden sayfanın başına daha fazla gizli anahtar kelime sığdırabilirsiniz. Bu arada bazı arama motorlarının “1” boyutundaki yazı karakterlerinden hoşlanmayarak sizi cezalandırdığını da unutmayınız.Bunun üzerinde biraz çalıştığınızda anlayacaksınız. Unutmayın, sayfanın üstündeki metin her zaman daha etkilidir.
  Herhangi bir tekniği kullanmadan önce çeşitli denemeler yapın. Denemeler için ayrıca “İlerlemenizin Takibi” bölümüne de bakınız. Keşfettiğiniz her yeni teknik için arama motorları da karşı teknik geliştirmektedir. Bazı arama motorları özellikle metin renginizle aynı olup olmadığını görmek için arka fonun rengini de kontrol etmektedir. Eğer kullandığınız metin rengi ile arka fon renginiz aynı ise sizi cezalandırmakta ve web sitenizi arama motoru listesine hiç sokmamaktadır. Şüphesiz bunun da bir çözümü vardır.Bazılarının kullandığı alternatif çözüm, metinin renk tonunun hafifçe değiştirilmesidir.
  Böyle bir durumda gizli anahtar kelimeler metininin kullanıcı tarafından görülebilmesi hala güçtür. Arama motoru ton farkı değerleri kontrol edememektedir.Diğer bir yöntem de, metinle aynı renkte olan arka plan bir resim dosyasının kullanılmasıdır. Bir arama motorunun böyle bir arka plan görüntüsünün rengini bilmesi mümkün değildir.

  WEB SAYFASI BAŞLIĞI (TITLE)

  Diğer bir önemli unsur da sayfanızın başlık (title) etiketidir. Bu etiketi dördüncü bölümdeki “Meta Etiketler” kısmında kısaca görmüştük. Bu bölümde konuyu biraz daha derinlemesine inceleyeceğiz.
  Başlık etiketinde yazılan ifade internet gezgininizin en üstünde tarayıcı logosunun hemen yanında görülür.Başlık etiketi hemen sayfanın başındadır (<HEAD> ile </HEAD> arasında) ve aşağıdaki gibi görünür:

  Kod:

  [Kodeleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tiklayın...]


  Burada da istediğiniz kadar fazla anahtar sözcük kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak burada yazılan başlığın sayfanız açıldığında internet gezgininizin en üst satırında başlık olarak görüneceğini gözden kaçırmayınız. Bu kısımda çok sayıda anahtar kelime bulundurmak isteseniz de, bunu çok kalitesiz bir şekilde yapmamaya dikkat ediniz. Eğer profesyonelce görünmezse, insanlar sayfanız hakkında pek iyi şeyler düşünmeyeceklerdir.Çoğu arama motorunun bir aramanın sonucu olarak sayfanızı gösterdiklerinde, <TITLE> etiketi içeriği ilk gösterdikleri şeydir. Bu durum başlık etiketinin profesyonelce
  görünmesini sağlamayı iki kat önemli kılmaktadır. Eğer başlık etiketinde “diyet diyet diyet diyet diyet diyet” gibi tekrarlı bir ifade bulunuyorsa, aradığınız tür insanlar muhtemelen arama motorunda ilk sırada görünse bile böyle bir linke tıklamayacaklardır.Anahtar sözcüklerinizi görünen bir başlığa profesyonelce yaratıcı bir şekilde yerleştirmek sizin becerinize kalmıştır. Başlık uzun olabilir (yine de çok uzun olmamalıdır), fakat yalnızca bir anahtar sözcük listesi gibi görünmemesi sağlanmalıdır. İnsanların ne düşünebileceklerini tahmin etmek için başlıkta kullandığınız ifade veya kelimeleri bir arkadaşınıza göstererek fikrini sorunuz.Unutmayın: sayfada dörtten fazla anahtar sözcük grubu hedeflemeyin ve aşırı tekrardan kaçının.

  Başlık Tekrarı

  Örneğin, yalnızca aşağıdaki başlık etiketi yerine:


  Kod:

  [Kodeleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tiklayın...]
  Etiketin aşağıdaki gibi görünmesini sağlayabilirsiniz:


  [spoiler]<head>
  <title>Ücretsiz e-kitap Merkezi. Bedava e-kitap Dağıtılan Bir Site. Bedava Kitap.</title>
  <title>Ücretsiz e-kitap Merkezi. Bedava e-kitap Dağıtılan Bir Site. Bedava Kitap.</title>
  </head>[/spoiler]

  Bazı arama motorlarında ikinci örnek birinciden daha ağırlıklı olarak değerlendirilmektedir. “e-kitap” kelimesi ile arama yapan bir kişinin böyle bir aramada ikinci etiket örneğini kullanan belgeyi bulma olasılığı daha fazla olacaktır.Bu yalnızca olası bir taktiktir. Başlık tekrarı (gizli girdi ve anahtar sözcük kullanımı gibi) bazı arama motorları tarafından da internet ahlaksızlığı olarak değerlendirilmektedir. Bu
  tip arama motorları tekrarlı başlık etiketi kullanılan sayfaları indeks listesine hiç koymamaktadır. Bunun yanında böyle bir uygulama bazı arama motorlarında oldukça etkili sonuçlar elde etmektedir. Bu yöntemi de ihtiyatla kullanmanızı tavsiye ederim. Her zaman deneme sonuçlarınızı kontrol etmelisiniz.

  ARAMA MOTORLARINDAKİ FARKLILIKLAR

  Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için bunların web sitelerini sıralarken hangi kuralları kullandıklarını öğrenmek en isabetli yoldur. Ancak bu tür doğru bilgilere ulaşmak hemen hemen imkansızdır. Bu tür bilgiler verdiğini iddia edenlere de pek inanmadığımı söyleyebilirim. Zaman zaman bu tür bilgilerle karşılaşsanız da bunlar genellikle güvenilmezdir. Çoğu arama motoru kullandıkları dizinleme kuralları konusunda çok ketumdur. Bazıları bir kuralı yayınlayıp başka bir kuralı kullanırlar.Bazıları ise kurallarını sürekli değiştirirler.Herhangi bir zamanda her bir arama motorunun nasıl çalıştığını ortaya çıkarmanın tek güvenilir yolu, arama sonuçlarını kendinizin inceleyerek karşılaştırmasıdır. Bu tür çalışmaların nasıl yapılması gerektiği kitabınızın “Analitik Yaklaşım” ve“İlerlemelerinizi Takip Edin” başlıklı bölümlerde izah edilmiştir.


  Yaptığınız araştırmalarda bulduğunuz arama sonuçları için kendi kendinize şu soruları sormalısınız;


  • Üst sırada olan bu web sayfalarında ortak olan özellik nedir?
  • En üst sırada yer alan belgelerin tümünde kapsamlı anahtar sözcük meta etiketleri var mı?
  • Başlıklarında ne tür bir ortak özellik var?
  • Pek çok anahtar sözcük içeren uzun ve açıklayıcı başlıkları var mı?

  Bu tür bir yaklaşımla herhangi bir arama motorunun belli bir zamanda nelere dikkat ettiğini ortaya çıkarabilirsiniz. Bulduğunuz bu verilere göre web sayfalarınızı değiştirerek tekrar indeksleme için göndermelisiniz. Sayfalarınızın indeksleme örümceğine ulaştıktan sonra otomatik olarak yeniden sıralanmaları için muhtemelen belli bir süre geçecektir. Dolayısıyla, sayfanızın söz konusu motorun arama örümceğine ulaştığından emin olduktan sonra sonucun ne olduğunu anlayabilirsiniz.
  Örneğin herhangi bir arama motorunda en üst sıralamaya gelmesini sağladığınız bir web sayfası diğer bir arama motorunda üst sıralamalara gelmeyebilir. Böyle bir durumda şüphesiz tek çözüm devamlı olarak sayfalarınızı değiştirerek değişen arama motoru kurallarına uyum göstermeye çalışmak değildir. Bu konuda yapılabilecek diğer işler gelecek bölümlerde izah edilmektedir.

  HANGİ ANAHTAR SÖZCÜKLER ÖNEMLİ?

  Şüphesiz bazı anahtar kelimeler diğer kelimelere oranla size daha fazla trafik sağlarlar.Bu durum şüphesiz herkesin kendi kendine


  • “Hangi Anahtar Sözcükler Önemli?”

  diye sormasını gündeme getiriyor. Daha önce de bahsettiğim gibi, bu sorunun cevabı sizin amaçlarınızın ne olduğuna bağlıdır.Amaç sadece ziyaret adına ziyaret olmamalıdır. Web sitenizin hedeflerine uygun ziyaretçilerin sitenizi ziyaret etmesini kendinize hedef olarak seçmelisiniz. Bununla demek istediğim, sitenizde sunduğunuz şeyle ilgilenecek ziyaretçilerin dikkatini çekmeye çalışmalısınız.Şüphesiz sadece ziyaret adına ziyaretçi çekmek isteyen web siteleri de vardır. Bunlara örnek olarak reklam almayı hedefleyen siteler verilebilir. Bu tip sitelerde siteye gelen ziyaretçi sayısı ne kadar çoksa o kadar iyidir.Esasen arama motorlarında en fazla aranan anahtar sözcüklerin ne olduğunu tahmin etmek hiç de zor değildir.
  Bunlar genellikle aşağıdaki gibi sözcüklerden oluşurlar; seks, **** çıplak, kadın, erotik, vb….
  Genellikle arama motorlarında en çok aranan kelimeleri merak eden kişinin hedefi şudur; “Eğer sayfamı bu sözcüklerle doldurursam, en fazla ziyaretçiye sahip olurum. Bunlar en fazla aranan anahtar sözcükler olduğuna göre, benim sayfam da en fazla görüntülenen olur.”
  Biraz üzerinde düşünüldüğünde bu tip bir düşünce tarzının iki nedenle yanlış olduğu kolayca anlaşılabilr;

  • Sizin gibi düşünen ve bu stratejiyi kullanmaya çalışan insanların sayısı o kadar fazladır ki, sayfanızın ilk veya hatta 50. sıraya gelme olasılığı çok düşüktür. Öyle olsa bile, kısa sürede şiddetli rekabetten dolayı aşağıya düşecektir.
  • Diyelim ki bunu başardınız ve şiddetli rekabeti de hallettiniz. Restoran hizmeti veren web sitenizi “seks” kelimesi arandığında birinci sırada gösterilmesini sağladınız.
  • Sizce pornografi arayan bir kişi ilk sıradaki sitenize tıklayıp da restoran hizmeti verdiğinizi görünce ne yapacaktır?
  • Web sitenizde bir saniyeden fazla zaman geçireceğini mi sanıyorsunuz? Bu kişi muhtemelen ürünlerinizi satın alacak veya restoranınıza gelecek kadar parası olmayan henüz ergenlik çağındaki bir çocuktur. Eğer restoranınız sadece seks gücünü artıran yiyecekler sunan bir hizmet veriyorsa sözüm yok. Bu taktik belki o zaman biraz daha anlamlı olabilir.  Neyse, bu bilgiler bu stratejiyi geçmişte kimsenin etkili şekilde kullanmadığı anlamına da gelmez. Ancak, bunlar istisnadır. Anahtar kelimeler listenizi içeriğinizle ilgisi olmayan sözcüklerle doldurmak yerine, ilgili olan sözcükler kullanmalısınız.


  • “Hangi anahtar sözcükler Önemli?”  sorusunu bu bilgiler ışığında düşünmelisiniz.


  • “Benim sunduğum ürün veya hizmetle ilgilenen bir kişi hangi kelimelerle arama yapar?”

  diye kendi kendinize sormalısınız.
  Önemli olduğu için bu soruyu aşağıda koyu puntolarla
  Websitem: vßarsiv.Com

 2. #2
  Root - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administratör
  Üye Başlığı
  vBa-Root
  Üyelik tarihi
  24.Kasım.2009
  Mesajlar
  2,038
  Alınan Beğeniler
  311
  Beğeniler
  513
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart Cevap: Arama motoru taktikleri

  Anlatım için teşekkürler. bu konu doğru şekilde uygulandığı sürece kesinlikle istenilen konuma gelinebilir. Bu sebepten dolayı SEO ile alakalı tüm dökümanların geniş kaynaklar altında araştırılıp karşılaştırılarak doğru şekilde uygulanması gerekir ki verim elde edilebilsin.
  Meta tag'lara özellikle dikkat edilmeli ve arama motoru kayıtlarında site kesinlikle doğrulanmalıdır. Bir sitenin meta bölümüne alakasız bilgiler girildiğinde google arama motorunda bir sonraki sayfa indexlenmesinde site kara listeyede alınabiliyor. şuan ki anlatım aslında en güzel kaynaklardan biri. Yeterki doğru şekilde uygulansın. Paylaşım için gerçekten Teşekkürler YaRGuCi. Emeğine sağlık.

  Ama konu sanki yarıda kalmış Devmaı gelecekmiş gibi
  Konu Root tarafından (26.Temmuz.2012 Saat 01:41 ) değiştirilmiştir.
  Websitem: www.vbarsiv.com
  Lisans Sorgula
  Lisansli
  Forum Kurallarını OKU'madan Açılan Konuların Kurallara Uygunsuzluğu Halinde; Konu Kapatılabilir veya Konu Sahibi Kural Gereği Uzaklaştırılabilir.

  Lütfen Konu Açmadan Önce muhakkak Arama yapınız. Eğer istenilen konu bulunamıyorsa Forum Kuralları'nı okuduktan sonra kurallara uygun şekilde konunuzu açarak yardım talep ediniz.

 3. #3
  Fatalc0deR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kullanıcı
  Üye Başlığı
  vBa Üye
  Üyelik tarihi
  29.Mart.2010
  Mesajlar
  327
  Alınan Beğeniler
  10
  Beğeniler
  3
  Tecrübe Puanı
  147

  Standart Cevap: Arama motoru taktikleri

  Güzel ve yararlı bir paylaşım bu konuyu sabitliyorum...
  Websitem: www.sametdeniz.com.tr

 4. #4
  YaRGuCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kullanıcı
  Üye Başlığı
  vBa Üye
  Üyelik tarihi
  19.Aralık.2010
  Yaş
  28
  Mesajlar
  34
  Alınan Beğeniler
  17
  Beğeniler
  11
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Arama motoru taktikleri

  Valla @Root devamıda gelecekti fakat fazla uzunca yazdığım için malesef kabul etmedi forum eksik oldu ama eksiklerin olmasıda bir + puandır neden derseniz sorular ile daha iyi yol alacabileceğimizi düşünüyorum.Biraz bizlere soru sorsunlar ki bizde gerekenleri yapabilelim elimizden geldiğince
  Rica ederim bu arada arkadaşlar ben teşekkür ederim bildiğim kadarını sizlerle paylaşmak istedim.Ek olarak bir şeyi daha belirtmek isterim ; en çok yapılan hatalardan bir taneside kullanılan konu içerisinde ki anahtar kelimelerin diğer konulardada tekrarlanması bunu yapmak çok büyük bir yanlış olmakla beraber sadece google sizi o sınırlandırmış olduğunuz anahtar kelime üzerinde değerlendirecektir.Bir diğer ek olarak şunuda belirtmek isterim ki google yi yakinen takip edin çünkü her zaman kodlama değişikliğine giderek yenilik yaratııyordur.Mesela : herkesin yaptığı bir hata var nerden biliyorsun derseniz.Sayfa kaynağını görüntüleden baktığım zman bir reklam kodu eklediği zaman bu bir baclink olabilir yaptığı hata

  Kod:

  [Kodeleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tiklayın...]
  yukardaki kod örnek bir reklam kodudur.Dikkat etiyseniz kırmızı ile belirlediğim kısım target kodun alanıdır.Kesinlikle Google bunu kullanmayı yasaklamıştır şuanda target yerine rel="external" bu kod ile target olan yerleri değiştirmemiz gerekir ve daha bir çok hatalar mevcuttur.Burada şunuda belirtmek isterim ki bir sitenin seosu tam manasıyla googleye uygun olmaz.Buda bir gerçek.Çünkü; kullandığı script gereği, HTML Boyutu ve bana göre sıfır ve tam manasıyla dört dörtlük olması imkansız gibi görünen W3C XHTML W3C CSS hatalarını eksizsiz yapmak olanaksız gibi bişeydir.Ancak; burada yapılacak bişey var hataları en aza indirgemek buda size +1 puan kazandırır.Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.
  Konu YaRGuCi tarafından (26.Temmuz.2012 Saat 21:42 ) değiştirilmiştir.
  Websitem: vßarsiv.Com

 5. #5
  Root - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administratör
  Üye Başlığı
  vBa-Root
  Üyelik tarihi
  24.Kasım.2009
  Mesajlar
  2,038
  Alınan Beğeniler
  311
  Beğeniler
  513
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart Cevap: Arama motoru taktikleri

  Konu gayet açıklayıcı olmuştur. Teşekküler Emeğine Sağlık. (:
  Websitem: www.vbarsiv.com
  Lisans Sorgula
  Lisansli
  Forum Kurallarını OKU'madan Açılan Konuların Kurallara Uygunsuzluğu Halinde; Konu Kapatılabilir veya Konu Sahibi Kural Gereği Uzaklaştırılabilir.

  Lütfen Konu Açmadan Önce muhakkak Arama yapınız. Eğer istenilen konu bulunamıyorsa Forum Kuralları'nı okuduktan sonra kurallara uygun şekilde konunuzu açarak yardım talep ediniz.

 6. #6
  YaRGuCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kullanıcı
  Üye Başlığı
  vBa Üye
  Üyelik tarihi
  19.Aralık.2010
  Yaş
  28
  Mesajlar
  34
  Alınan Beğeniler
  17
  Beğeniler
  11
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Arama motoru taktikleri

  Rica ederim ben teşekkür ederim okuyup yorumlarınızı eksik etmediğiniz için
  Konu YaRGuCi tarafından (27.Temmuz.2012 Saat 01:02 ) değiştirilmiştir.
  Websitem: vßarsiv.Com

 7. #7
  denizcafem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kullanıcı
  Üye Başlığı
  vBa Üye
  Üyelik tarihi
  24.Kasım.2009
  Mesajlar
  6
  Alınan Beğeniler
  0
  Beğeniler
  3
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Arama motoru taktikleri

  Emeğine sağlık çok güzel bir makale. Tebrikler.
  Sayın denizcafem buraya tıklayın ve web sitenizi ekleyiniz.

 8. #8
  YaRGuCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kullanıcı
  Üye Başlığı
  vBa Üye
  Üyelik tarihi
  19.Aralık.2010
  Yaş
  28
  Mesajlar
  34
  Alınan Beğeniler
  17
  Beğeniler
  11
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Arama motoru taktikleri

  Rica ederim ben teşekkür ederim yorumlarınız için.
  Websitem: vßarsiv.Com

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •