NOTICE Bilgilendirme : Bu konu 1549 gün önce başlatıldı . bu konu ile ilgili son cevap yazılmış olabilir. Mesaj yazmadan önce yeni bir konu başlatmayı düşünün...
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  vBseo ve İlk Aşamalar - Yapmanız Gerekenler


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: vBseo ve İlk Aşamalar - Yapmanız Gerekenler

 1. #1
  DieseL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administratör
  Üye Başlığı
  vBa-Root
  Üyelik tarihi
  24.Kasım.2009
  Mesajlar
  2,378
  Alınan Beğeniler
  211
  Beğeniler
  249
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart vBseo ve İlk Aşamalar - Yapmanız Gerekenler

  Öncelikle bu konu ilk aşamada vBseo ile beraber artı olarak yapacağınız şeyleri sıralamaya çalışacağım umarım sizlere yardım olacaktır.
  Burada genel bir anlatım yapılacaktır.
  Yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra eleştiride ve tartışmada bulunabilirsiniz.
  Aşağıdaki başlıkları inceledikten sonra seo adına birçok şeyi yapmış olacağınıza inanıyorum.
  vBSEO

  vBseonun en son sürümünüm mü kullanıyorsunuz ?
  En son sürümü kullanıp kullanmadığınızı Announcements & Pre-Sales - vBSEO Announcements at vBSEO.com bu forumdan bakabilirsiniz. Yeni sürüm ve dosyaları indirebilirsiniz.

  Eğerki lisans süreniz bitmiş ise uzatmak için Renew vBSEO buradan lisans sürenizi yeniliyebilirsiniz.

  ShowPost Ayarlarınızı Değiştirmek !

  vBseo ile birlikte kalıcı bağlantılar sağlayıp, googlede en düzeyde verimlilik sağlayabilirsiniz. Bunu ise vBseo Kontrol Panelinden [vbseocp.php]sağlayabilirsiniz. Forum Permalinks e giderek bu ayarı etkinleştiriniz.

  Replace post number link with Permalink
  Will replace individual showpost links with the "Permalink" link. Note: Posts will no longer be accessible individually.


  Arşiv Linklerini Sıralamak ve Arşiv Sıralama Çeşitleri


  Arşiv Seçenekleri:
  vB'nin Arşivini 301 Yönlendirme ile konulara yönlendir
  301 yönlendirme Google'ın güvenli içerik taşıma yöntemidir. Bu opsiyonu seçerseniz Page Rank'inizi korurken sitenize gelen örümcek ve botları yeni statik sayfalarınıza yönlendirirsiniz.
  vB'nin Arşiv konularını Yeniden Yaz
  Bu opsiyon arşiv urllerinizi yeniden yazarak siteniz için mükemmel bir site haritası oluşturmanızı sağlar.
  Yeniden yaz ve 301 ile yönlendir
  Bu opsiyon 1 ve 2. şıkların birleşimidir. Bu opsiyonile URL'leri yeniden yazarken aynı zamanda arşivden 301 yönlendirme ile arşiv konularını gerçek konulara yönlendirirsiniz. Bu şekilde (a) hem statik sayfalarınız için site haritası olur (b) eski konularınıza gelen linkleri yeni statik sayfalarınıza yönlendirir.
  vB'nin arşiv ayarlarını kullan
  vBulletin'in arşiv ayarlarını kullanın.


  Arşiv linklerini sıralamak yararlı olabilir fakat forumunuz geniş içeriğe sahip ve çok fazla arşiv linki oluşursa bu sizin için bir dezavantaj oluşturacaktır. Böyle bir durumda bunu kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

  Relevant Replacements Özelliği
  Relevant Replacements Özelliği Burada değişik uygulamaları görebilirsiniz.

  Özel Yönlendirme Özelliği [Rewrite Rules]

  Rewrite Rules özelliğine vBSEO SEO Plugin - Custom Rewrite Rules at vBSEO.com bu forumdan ulaşabilirsiniz. Yalnız kullanımı hakkında Mert Beyin CRR - Custom Rewrite Rules Kullanım Klavuzu - vBulletin SEO Forums bu konusundanda yararlanabilir soru sorabilirsiniz.

  vBseo Performansınızı kontrol ettiniz mi ?

  vBseonuzun daha performanslı çalışması için belirli bir kaç ayar yapabilirsiniz. vBSEO Optimization Tips Bu konuda vbseo optimizasyonu adına birçok şeye ulaşabilirsiniz. Xcache Kurulumu - Php Hızlandırıcı kurulumunu yaparak vBseo performansını artırabilirsiniz. Ayrıca vBseo kurulumdan sonra oluşan sitedeki performans düşüklüklerinii Load sorunu yaşayanlar için genel tartışma konusu buradan sorununuzu yazarak ve cevaplara bakarak çözüm üretebilirsiniz.

  Yazılım Desteği

  vBseo Sitemap yüklü mü ?

  vBseo sitemap ile Msn, Yahoo, Google ve Bing gibi arama motorlarına ping göndererek botların sitenizi daha iyi ve hızlı indexlemesinde yardımcı olacaktır.

  vBseo sitemapa http://www.vbseo.com/downloads/ alanından veya vBSEO Google/Yahoo Sitemap Generator - vBulletin.org Forum ulaşabilirsiniz.

  Sitemapınızı oluşturduktan sonra https://www.google.com/webmasters/tools/ google webmaster araçlarına gönderebilirsiniz.

  vBSEO Conditional Signatures Özelliğini Edindiniz mi ?

  Bu özellikle birlikte üye imzalarına sınır koyarak seo da yüksek performans sağlayabilirsiniz, rel=nofollow bağlantıların değerini artırmaktadır.

  http://www.vbseo.com/downloads/ veya vBSEO Conditional Signatures - Search Engine Optimization Plugin - vBulletin.org Forum Alanından indirebilirsiniz.


  Robots.txt kullanımı

  Bu dosya bir nevi botlar için yol haritasıdır. Sizin izin vermiş olduğunuz dosyalara odaklanırlar.  Robots.txt oluşturumu hakkında dökümana Google Webmaster Tools - Recommended for All vBSEO Customers bu linkten ulaşabilirsiniz.
  Validators | Robots.txt Validator buradan robots.txt i test edelirsiniz.
  Eğer taramada sorun varsa robots.txt i bir müddet kaldırıp kontrol edebilirsiniz. Fakat bu uygulamayı yapmanızda fayda vardır.


  Ayrıntılı bilgi için : The Web Robots Pages ve Robots exclusion standard - Wikipedia, the free encyclopedia başvurabilirsiniz.

  Forum Tasarımı

  SEO optimizasyonunda tasarım çok önemlidir. vBseo bu konudada bizlere yardımcı olmaktadır. Gerek sunmuş olduğu vBSEO 2.0 Stili - Web 2.0 Temalı - vBulletin SEO Forums temasıyla gerekse Template Modifications - vBSEO.com Styles at vBSEO.com tema düzenleme alanıyla yardımcı olmaktadır.

  Sitenizin bir Anasayfası [Portal] varmı ?

  Siteniz için bir portal tasarlayarak üyelerinizin ve ziyaretçilerin bütün foruma hakim olmasını sağlayabilirsiniz. vBadvanced portal sistemi önerimizdir.

  Sitemde Flash kullanmamın bana zararı olurmu ?

  Flash elbette çok hoş ve profesyonel gözükebilir. Fakat unutmayalım ki botlar kördürler. Sadece metin ve grafiğe odaklıdırlar. Onun için tasarımınızdan flash'tan fedakarlık verip grafiksel ve metinsel çalışmalar çıkarmanızı öneririz.

  Forum Teması Düzenleme / Navigasyon

  Siz halen "Powered by vBulletin" yazısını kaldırmadınız mı ?

  Biz burada forumun footer'daki telif haklarından bahsetmiyoruz.Bu opsiyonu kaldırmak için ücret ödemeniz gerekecektir. Bahsetmiş olduğum alan sitenin başlığının yanındaki yazıdır. Bunu kaldırmak seo için gerçekten çok önemlidir. [HOW-TO] Remove "Powered by vBulletin" from Your Page Titles bu alandan gerekli düzenlemeyi yapabilirsiniz.

  Sen forumunu validate etmedin mi ?

  Validate seo açısından gerçekten çok önemlidir. Yalnız bu konu hakkında birçok tartışma vardır. Yalnız html hatalarınızı düzeltmenin size bir zararı olacağını zannetmiyorum.

  The W3C Markup Validation Service buradan sitenizin ismini yazarak düzeltmeleri yapabilirsiniz.

  HoşGeldiniz, Üye Olunuz Alanını Görselleştirme

  vBulletin sistemlerinde klişe olan bu yazı birçok forumda aynıdır. [HOW-TO] Make your Welcome Headers an image! bu yöntemle arama motorların sitenize karşı ilgisini artırabilirsiniz.

  AnaSayfanızda Gereksiz Alanları Kaldırın !

  Bazen sitemizin göze dolgun gözükmesini isteriz ve ne kadar javascript, html kodu varsa ekleriz ama bu çok yanlış bir davranıştır.

  Şablonunuzun yüksek genişliklerde olması arama motorları için yüksek bir performans sağlamaz.

  Kimler Online, Takvim, Üye Listesi gibi alanları ziyaretçilere kapatabilirsiniz. Bu size fayda sağlayacaktır.


  Üye Profillerini Ziyaretçilere Kapatmam Doğrumu ?

  Ziyaretçilere üye profillerini kapatmanız doğru bir yöntem olabilir. Ama arama trafiği için bunun açık olması yararlıdır. bkz

  Foruma Kolay Erişim Adına

  Foruma kolay erişim adına büyük puntolarla yazmak görsellik adına hoş olmaz. In an *Ocean of Links" - Make Sure Visitors Can *Find* Your Forum - vBulletin SEO Forums burdaki blog yazısıyla konuyu daha iyi anlayacaksınızdır.

  Kelime İyileştirme

  Forumunuzu en iyi şekilde anlatacak anahtar kelimeleri belirlediniz mi ?

  Birçok forumda yanlış uygulama söz konusu örneğin dizi forumu için dizi izle, online izle, full izle vsvs. site başlığını böyle doldurarak üst sıralara çıkacağı yargısı var fakat bu çok yanlış ve tehlikelidir.

  Tavsiye :
  Başlık: Konu Başlığı
  Açıklama: Konu için kısa bir açıklama yapmalısınız.

  Tavsiye yöntemimiz sizin için daha yararlı olacaktır. Kelime iyileştirme için ayrıntılı konu Strategy for Optimizing Keywords in Your vBulletin Forum Title and Descriptions

  Daha iyi arama optimizasyonu için Strategy for Optimizing Keywords in Your vBulletin Forum Title and Descriptions bu konuyu mutlaka incele.

  Google Hakkında Destek

  Googlenin webmasterlara sunmuş olduğu olanakları kullanıyormusunuz ?

  Google
  webmaster tools ile yararlanmak ve sitenizi doğrulatmak sitenizin bot trafiğinin artmasında, arama kelimeleri ve anahtar kelimelerini görmekte yarar sağlayacak ve önünüzü görmenizi sağlayacaktır. vBseo Google Webmaster Tools - Recommended for All vBSEO Customers bu alandada size destek vermektedir.

  Google Analytics'i çalıştırmak.

  Ziyaretçi trafiğini görmek için google'nin bizlere sağlamış olduğu bir özelliktir. Google Analytics | Official Website buradan ulaşabilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak Measuring Your Long Tail - vBulletin SEO Forums bu blog yazısını inceleyebilirsiniz.

  Gelir Optimizasyonu


  Siz vBSEO Ortaklık Programı katılmıyor musunuz?


  vBseo Ortaklık programına vBSEO - Affiliate Program buradan ulaşabilirsiniz.

  vBseo google adense reklam programındada etkildir. site:vbseo.com adsense optimization - Google Search bu aramada da göreceksinizdir.  Bunlar umarım size ışık olacaktır. Güncellemeler yapılacaktır. Dilim döndükçe açıklama yapmaya çalıştım eklemeleriniz olursa konuya ekleyebiliriz.


  Not: Bu konu bir derleme yazısı olup orjinal konu Your Site Review - Stuff to Do First bu konudur.

  alıntı..
  Websitem: www.vbarsiv.com
  Bilmeniz Gereken Faydalı Bilgiler
  Herhangi bir sorun olduğunda config.php dosyasının <?php hemen altına bunu ekleyiniz define('DISABLE_HOOKS', true);
  Özel Mesaj alanı sadece sorunlarınız için istediğim ftp,admin panel bilgileri içindir(adminlerden başka kimseye bilgilerinizi vermeyiniz!)
  Sorunlarınızı ilgili olan vBulletin Soru ve Cevap bölümüne konu açarak sorun.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •